Vizitë shtetërore me tren, Mbreti i Belgjikës dhe bashkëshortja i japin mesazh qeverisë së tyre (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 19:49 17-10-2019 Vizitë shtetërore me tren, Mbreti i Belgjikës dhe bashkëshortja i japin mesazh qeverisë së tyre (FOTO)

Mbreti Filip dhe Mbretëresha Matilda të Belgjikës zgjodhën mënyrën më të veçantë për të vizituar Luksemburgun.

Çifti mbretëror mbërriti të hënën në Dukatin e Madh të Luksemburgut me tren.  
Delegacioni belg përbëhet nga plot 210 persona: ministra, përfaqësues rajonalë, akademikë, etj.

Megjithatë, kjo zgjedhje nuk është bërë rastësisht nga çifti mbretëror belg. Ata i bëjnë apel qeverisë belge që të nisë ndërtimin e linje të re hekurudhore midis Belgjikës dhe Luksemburgut, e cila do të shërbejë për vizitat zyrtare në Luksemburg. Mbreti Filip i Belgjikës dhe Duka i Madh Henri i Luksemburgut kanë lidhje të ngushtë me njëri-tjetrin teksa janë kushërinj.


2.jpg


4.jpg

B9721252811Z.1_20191015091514_000+GSGEMLSC5.2-0.jpg

7692156.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010883092880249
array(1) { ["section"]=> string(106) "vizite-shteterore-me-tren-mbreti-i-belgjikes-dhe-bashkeshortja-i-japin-mesazh-qeverise-se-tyre-foto-182491" }