Vizitë shtetërore me tren, Mbreti i Belgjikës dhe bashkëshortja i japin mesazh qeverisë së tyre (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 18:49 17-10-2019 Vizitë shtetërore me tren, Mbreti i Belgjikës dhe bashkëshortja i japin mesazh qeverisë së tyre (FOTO)

Mbreti Filip dhe Mbretëresha Matilda të Belgjikës zgjodhën mënyrën më të veçantë për të vizituar Luksemburgun.

Çifti mbretëror mbërriti të hënën në Dukatin e Madh të Luksemburgut me tren.  
Delegacioni belg përbëhet nga plot 210 persona: ministra, përfaqësues rajonalë, akademikë, etj.

Megjithatë, kjo zgjedhje nuk është bërë rastësisht nga çifti mbretëror belg. Ata i bëjnë apel qeverisë belge që të nisë ndërtimin e linje të re hekurudhore midis Belgjikës dhe Luksemburgut, e cila do të shërbejë për vizitat zyrtare në Luksemburg. Mbreti Filip i Belgjikës dhe Duka i Madh Henri i Luksemburgut kanë lidhje të ngushtë me njëri-tjetrin teksa janë kushërinj.


2.jpg


4.jpg

B9721252811Z.1_20191015091514_000+GSGEMLSC5.2-0.jpg

7692156.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0074300765991211
array(1) { ["section"]=> string(106) "vizite-shteterore-me-tren-mbreti-i-belgjikes-dhe-bashkeshortja-i-japin-mesazh-qeverise-se-tyre-foto-182491" }