Vjen lajmi i madh, administrata e Trump publikon sanksionet ndaj Rusisë

Publikuar tek: bota, më 17:05 15-03-2018 Vjen lajmi i madh, administrata e Trump publikon sanksionet ndaj Rusisë Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Administrata e Trump ka njoftuar ditën e sotme se do të aplikojë sanksione të reja mbi Rusinë për ndërhyrjen që mendohet që ajo ka bërë në zgjedhje.

Dënimet e reja do të vendosen për 19 rusë, për postimet politike që këta të fundit kanë bërë në rrjetet sociale në fushatën e 2016. Në saksionimet e reja mësohet se është përfshirë edhe Jevgeniy Viktorovich Prigozhin që njihet për lidhjet e ngushta që ka më Presidentin e Rusisë apo si dhe "kuzhinier i Putinit".

Në total administrata aplikoi sanksione të reja që përfshijnë 5 etnitete të reja, duke përfshirë rusët që hiqeshin si shtetas amerikanë për të mbjellë mosmarrëveshje përpara garës presidenciale.

Sanksionet u zbatuan përmes fuqisë ekzekutive si dhe nëpërmjet kundërshtimit të rivalëve të Amerikës nëpërmjet Aktit të Sanksioneve, të cilin Kongresi fillimisht e miratoi këtë verë duke shpresuar që të ushtrojë presion ndaj Trump në dënimin e Rusisë për ndërhyrjen e saj në zgjedhje. Presidenti Trump firmosi dokumentacionin në gusht të vitit të kaluar.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01246190071106
array(1) { ["section"]=> string(77) "vjen-lajmi-i-madh-administrata-e-trump-publikon-sanksionet-ndaj-rusise-113366" }