Vjena e ashpër me Hungarinë: Po riktheni kohën e nazistëve

Publikuar tek: bota, më 22:49 12-09-2015 Vjena e ashpër me Hungarinë: Po riktheni kohën e nazistëve

Kancelari austriak, Werner Faymann dënoi ashpër kryeministrin hungarez, Viktor Orban duke e krahasuar trajtimin e rezervuar për refugjatët që kalojnë tranzit nga Hungaria me periudhën naziste.

“Të bllokosh refugjatët në trena me shpresën se ata do të shkojnë shumë larg, të zgjohen kujtimet e periudhës më të errët të kontinentit tonë”, theksoi ai për të përjavshmen gjermane ”Der Spiegel”.

Hungaria, mbështetëse e një linje të ashpër kundër imigrantëve, është dënuar nga partnerët evropianë, veçanërisht kryeministri i saj populist, që shpreson të bllokojë kalimin e refugjatëve nga vendi i tij drejt Austrisë, më pas në Gjermani që prej 15 shtatorit në sajë të një barriere të dyfishtë me tela me gjemba në kufirin serb.

Viktor Orban theksoi gjithashtu se refugjatët sirianë, që mbërrijnë në masë në Evropë dhe kalojnë tranzit nga Hungaria nuk vijnë nga zonat e luftës, por kampet e vendosura në këto vende kufitare.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012027978897095
array(1) { ["section"]=> string(63) "vjena-e-ashper-me-hungarine-po-riktheni-kohen-e-nazisteve-20628" }