Vlahutin dhe Satler jashtë kornizave zyrtare, ambasadorët shkojnë në BURGUN E SPAÇIT (FOTOT)

Publikuar tek: aktualitet, më 14:21 15-03-2018 Vlahutin dhe Satler jashtë kornizave zyrtare, ambasadorët shkojnë në BURGUN E SPAÇIT (FOTOT) Ambasadoret Romana Vllahutin dhe Johan Satler ne ambientet e burgut te Spaçit

Ambasadorja e Bashkimit Europian Romana Vllahutin dhe ambasadori i Austrisë Johan Satler, kanë shkuar sot në burgun e Spaçit.

Të veshur sportive, me atlete ambasadori i Austrisë apo dhe me kostum sportiv e me xhup të fryrë zyrtarja Vllahutin, kanë shkuar aty për të bërë thirrrje për të shpëtuar atë që kanë mbetur nga ky burg, me ndërtimin e qëndrës përkujtimore të të rënëve atje. Ambasadorët kanë vizituar ambientët e këtij burgu, të cilat janë tejet të shkatërruara e dëshmojnë për torturat e shumta që janë kryer në këtë burg.

Maji 2018 shënon 45 vjetorin e revoltës së përgjakshme në burgun e Spaçit. Burgu i Spaçit ishte një burg politik, që ishte aktiv gjatë diktaturës komuniste në Shqipëri. Burgu gjendet në fshatin Spaç. Në vitin 1973 në burgun e Spaçit pati një rebelim të të burgosurve, të cilët arritën të ngrinin një flamur jo-komunist. Në burgun e Spa.Vlahutin_2.jpg

Spac_3.jpg

Spac_4.jpg

Spac_6.jpgApac_5.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vjedhje në seri, zbulohen personat që bënin kërdinë në Tiranë (DETAJE-VIDEO)
ÇMENDET ministria e Klosit, TENDER 3.9 mln lekë për të LARË MAKINAT e drejtorëve (DOKUMENTET) »
Article Logic
Execution time: 0.0099310874938965
array(1) { ["section"]=> string(96) "vlahutin-dhe-satler-jashte-kornizave-zyrtare-ambasadoret-shkojne-ne-burgun-e-spacit-fotot-113356" }