Vlahutin optimiste për çeljen e negociatave: Muajt e ardhshëm kyç

Publikuar tek: aktualitet, më 10:22 04-09-2017 Vlahutin optimiste për çeljen e negociatave: Muajt e ardhshëm kyç

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin ëahtë shprehur sot se muajt e ardhshëm janë kyç për çeljen e negociatave të Shqipërisë me Be-në.

Deklaratën Vlahutin e bëri gjatë fjalës së saj në Shkollën Evropiane Verore, ku dy prioritetet kryesore të vendit listoi sundimin e ligjit dhe lufta kundër drogës.

“BE është i përkushtuar në përfshirjen e të gjitha vendeve të rajonit, pasi ato të jenë të gatshme, përfshi edhe Shqipërinë, pasi të kenë plotësuar reformat, të cilat do të sjellin një cilësi jete më afër Evropës. Muajt e ardhshëm do të jenë kyç për çeljen e negociatave. Do të thosha që edhe Shqipëria është në një moment të mirë. Më në fund pritet të implementohet reforma në drejtësi, e cila është dhe reforma më komplekse. Ajo është gati të zbatohet në më pak se dy javë.”- është shprehur ambasadorja e BE-së.

 Në fjalën e saj, Romana Vlahutin bëri thirrje për bashkëpunim mes mazhorancës dhe opozitës, duke e cilësuar si rrugën e vetme për ecjen përpara të vendit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « OSHEE jep njoftimin: Këto zona të Tiranës pa energji elektrike
“Miloti” sekuestron 15 kg drogë, në pranga dy trafikantë »
Article Logic
Execution time: 0.013255834579468
array(1) { ["section"]=> string(70) "vlahutin-optimiste-per-celjen-e-negociatave-muajt-e-ardhshem-kyc-91089" }