Vlahutin: Reforma në drejtësi kyçe për BE-në, të reformohet KLD-ja

Publikuar tek: aktualitet, më 16:41 14-07-2015 Vlahutin: Reforma në drejtësi kyçe për BE-në, të reformohet KLD-ja

Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin ka deklaruar nga Shkodra se reforma në drejtësi është kyçe për procesin e integrimit.

Vlahutin ka kërkuar ndryshime në nivel kushtetues, ndërsa ka theksuar se Gjykata Kushtetuese dhe ajo e Lartë janë më të rëndësishme dhe se ato duhet të japin shembullin e tyre.  Ambasadorja e BE-së ka kërkuar gjithashtu reformimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë.

Sipas Vlahutin, reforma kushtetuese kërkon shumicë të theksuar votash, e për këtë konsensusi  shumicë opozitë është i domosdoshëm.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dënohet më 2 vite burg ish-punonjësi i postës, u vodhi 1.2 milionë lekë invalidëve
Identifikohet 25 vjeçari që u hodh nga vinçi, është shtetas gjerman »
Article Logic
Execution time: 0.011878967285156
array(1) { ["section"]=> string(70) "vlahutin-reforma-ne-drejtesi-kyce-per-be-ne-te-reformohet-kld-ja-16172" }