Vota e në OKB, reagon Bushati: S’kemi luksin të mos dallojmë faktet nga trillimet

Publikuar tek: barometri, më 08:24 23-12-2017 Vota e në OKB, reagon Bushati: S’kemi luksin të mos dallojmë faktet nga trillimet

Reagon për herë të parë Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, pas votës së Shqipërisë në OKB për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit.

Bushati thotë se kjo nuk është një votë kundër SHBA por shprehje e qëndrimit parimor ndër vite, bazuar në konsensusin ndërkombëtar.

“Fakt është se parimet, orientimi dhe qëndrimet në politikën e jashtme të një vendi janë shumë më të qëndrueshme sesa trillimet e atyre, të cilët përpiqen të minojnë gurin themeltar të partneritetit tonë me SHBA-të në fushën e forcimit të shtetit ligjor dhe të demokracisë në Shqipëri, që është reforma në drejtësi”, shkruan Bushati.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020646095275879
array(1) { ["section"]=> string(86) "vota-e-ne-okb-reagon-bushati-s-kemi-luksin-te-mos-dallojme-faktet-nga-trillimet-104085" }