Votimi i Kodit Zgjedhor, deklarata e fortë e Alket Hysenit: Mazhoranca nuk i kishte votat, PD negocioi dhe na ndihmoi

Publikuar tek: politike, më 20:49 07-10-2020 Votimi i Kodit Zgjedhor, deklarata e fortë e Alket Hysenit: Mazhoranca nuk i kishte votat, PD negocioi dhe na ndihmoi Alket Hyseni

Deputeti i Partisë Socialiste Alket Hyseni ka deklaruar se opozita jashtëparlamentare ka negociuar për votimin e Kodit Zgjedhor në Kuvend dy ditë më parë.

Ai u shpreh në News 24 se PS kishte vetëm 74 votat e saj dhe 4 të partive aleate, ndërsa votat e deputetëve të tjerë erdhën me ndihmën e negociatave të PD.

Koalicionet lejohen. Shqiptarët e dinë këtë. Por s’ka më koalicione ku disa parti të vogla që kanë një farë elektorati nuk përfitonin kurë. Ato voto i merrte një parti e madhe. Tashmë s’mund ta bësh më si çetë, ku të bësh pazarin e radhës. E t’i thuash; “unë kam 10 mijë vota dhe do më japësh çelësin e asaj drejtorie”. Njerëzit tuaj më të mirë paraqituni shqiptarëve, kush ju pengon? Ju e keni mendjen tek trasta. Atë trastën me të cilin ju vini bosh dhe doni ta mbushni. Shqiptarët janë bërë të zgjuar dhe e kuptojnë. Nuk ka më kështu, ndaj u hoq. E bëmë si europianët. PD na ndihmoi për votat, pasi nuk i bënim dot ato. Opozita jashtëparlamentare ka negociuar, forca e madhe (Për PD). Nga informacionet tona ka pasur njerëz… 97 vota s’janë të maxhorancës, ajo ka 74 të sajat dhe ja nga 4 vota të partive aleate. Në perëndim me 97 vota kalonin çdo kushtetutë.”, tha Hyseni.


Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Spartak Ngjela bën deklaratën e fortë: Një muaj e gjysmë më parë PD dhe PS tentuan të bënin qeveri të përbashkët, nuk i lejoi SHBA
Basha jep DETAJE, tregon çfarë diskutoi me Komisionerin Varhelyi në selinë blu »
Article Logic
Execution time: 0.011879920959473
array(1) { ["section"]=> string(121) "votimi-i-kodit-zgjedhor-deklarata-e-forte-e-alket-hysenit-mazhoranca-nuk-i-kishte-votat-pd-negocioi-dhe-na-ndihmoi-223061" }