VOTKA ATOMIK/ Nga zona e Çernobilit prodhohet pija alkoolike me grurin e thekrës dhe ujin e zonës, shkencëtarët japin garanci

Publikuar tek: bota, më 12:32 09-08-2019 VOTKA ATOMIK/ Nga zona e Çernobilit prodhohet pija alkoolike me grurin e thekrës dhe ujin e zonës, shkencëtarët japin garanci

“Atomik” do të jetë emri i votkës së parë në botë që do të bëhet me grur thekre nga zona e Chernobilit. E ka krijuar një grup shkencëtarësh të drejtuar nga professor Jim Smith i Universitetit të Portsmouth. Qëllimi është të tregojnë se zona e termocentralit të famshëm bërthamor, në gjendje të braktisur që në vitin 1986, ende mund të japë fryte dhe të ofrojë mundësi tregtie.

Ndërmjarrja Chernobyl Spirit Company, kështu quhet kompania që do të prodhojë votkën, kërkon të ndihmojë komunitetin ukrainas të zonës që ende është në katastrofë shitjesh pikërisht nga shpërthimi.

“Atomik” është votka e prodhuar me dorë nga grur thekre i kontaminuar dhe ujë që vjen nga zona qëndrore: nëse pyesni se është apo jo radioactive, përgjigja është “natyrisht jo”, thotë profesori Smith.

“Eshtë radioactive si cdo lloj votke tjetër – thotë me të qeshur kërkuesi që filloi projektin. Ne morëm grurin nga fushat dhe ujin nga zona e Chernobyl dhe gjithcka është e distiluar. Kur dicka distilohet, papastërtitë mbeten në produktin që hidhet.

Votka u analizua nga kimistet e Universitetit të Southamptonit, një universitet me laburator për analizën e radioaktivitetit: nuk kishte asnjë gjurmë rreziku. “Gjithcka është nën kontroll” thotë Smith.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012159109115601
array(1) { ["section"]=> string(130) "votka-atomik-nga-zona-e-cernobilit-prodhohet-pija-alkoolike-me-grurin-e-thekres-dhe-ujin-e-zones-shkencetaret-japin-garanci-174811" }