Voton ligjin për zyrtarizimin e homoseksualitetit, ja cili është shteti më i ri

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 16:18 11-06-2019 Voton ligjin për zyrtarizimin e homoseksualitetit, ja cili është shteti më i ri

Shteti i Botswana është shteti më i ri afrikan, i cili ka votuar ligjin për zyrtarizimin e homoseksualitetit.

Deri më sot lidhjet homoseksuale ishin të paligjishme, personat arrestoheshin dhe gjykata i dënonte me burg.

Gjykata e Lartë pas një proteste masive pro homoseksualitetit ka votuar ligjin për zyrtarizimin e homoseksualëve. Ligji i vendosur në Botswana ishtë votuar që në vitin 1965 dhe që tani e tej Botësana bëhet shteti më i ri afrikan që lejon homoseksualitetin.

Në Afrikë më shumë se 35 shtete e konsideronin homoseksualitetin si një akt kriminal dhe në disa prej tyre dënimi është me jetë.

Botsëana konsiderohet si një shtet me paqe dhe demokraci dhe shumë qytetar kishin kërkuar që ky ligji të miratohet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.044764995574951
array(1) { ["section"]=> string(85) "voton-ligjin-per-zyrtarizimin-e-homoseksualitetit-ja-cili-eshte-shteti-me-i-ri-167812" }