Vrasësi norvegjez thotë se izolimi në vilën me 3 dhoma ka shkelur të drejtat e tij

Publikuar tek: bota, më 16:39 15-03-2016 Vrasësi norvegjez thotë se izolimi në vilën me 3 dhoma ka shkelur të drejtat e tij

Ai jeton në një suitë me tre dhoma rreth 100 metra katrorë, ku ka një pistë vrapi, frigorifer, DVD Player, Sony PlayStation dhe një tavolinë zyre me makinë shkrimi. Ai ka kryer kurse në distancë në universitetine  Oslos. Ka akses në televizion, radio dhe gazeta.

Por Anders Behring Breivik, ekstremisti norvegjez i dënuar për vrasjen e 77 personave në vitin 2011 u kthye në gjykatë për të thënë se izolimi shkel të drejtat e tij.

Në fillim të seancës ai bëri një përshëndetje naziste dhe më pas paraqiti argumentat e tij në bazë të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Video shokuese: Doktoresha godet pacienten sepse nuk i jepte më tepër para
Kjo është pasaporta më e rrallë në botë që lëshohet nga Urdhri i Kalorësve të Kryqëzatave »
Article Logic
Execution time: 0.0096299648284912
array(1) { ["section"]=> string(88) "vrasesi-norvegjez-thote-se-izolimi-ne-vilen-me-3-dhoma-ka-shkelur-te-drejtat-e-tij-35162" }