Vrasja e agjentit rus në Londër, Kremlini: Hetimi mund të “helmojë” marrëdhëniet tona

Publikuar tek: bota, më 17:55 21-01-2016 Vrasja e agjentit rus në Londër, Kremlini: Hetimi mund të “helmojë” marrëdhëniet tona

Gjykata e Londrës vendosi sot për sekuestrimin e pasurive të Andrei Lugovoi dhe Dmitri Kovtun, nëj ish agjenti të KGB-së dhe biznesmenit rus, të akuzuar për vrasjen e agjentit Alexander Litvinenko.

Sipas gjykatësit të çështjes, Robert Oëen, “nuk ka dyshim që presidenti rus Vladimir Putin miratoi vrasjen e Litvinenkos.

Raporti prej 300 faqe i gjykatësve konkludoi se Andrei Lugovoi dhe Dmitri Kovtun e helmuan 43 vjeçarin me plutonium 210 në hotelin “Mayfair” në vitin 2006.

Sipas gjyqtarit, Litvinenko ishte përfshirë në sulme dhe akuza mjaft personale dhe serioze ndaj Putinit, për të cilin thuhej se ishte pedofil.

Megjithëse Moska i ka mohuar gjithmonë lidhjet në vrasjen e agjentit, sot, një deklaratë nga Kremlini tha se “hetimi i vdekjes së Litvinekos mund të helmojë marrëdhëniet midis Moskës dhe Londrës”.

Litvineko predendonte se vetë presidenti rus kishte gjetur në Agjencinë ruse të sigurisë disa videokaseta që e tregonin vetë atë duke kryer marrëdhënie seksuale me disa djem nën moshë”, të cilat më pas ai i fshehu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lyejnë me bojë të kuqe dyert e tyre, vandalizohen refugjatët në Angli
12 vjeçari shqiptar në Zvicër rrihet barbarisht në ambientet e shkollës »
Article Logic
Execution time: 0.010715007781982
array(1) { ["section"]=> string(87) "vrasja-e-agjentit-rus-ne-londer-kremlini-hetimi-mund-te-helmoje-marredheniet-tona-30621" }