Vrasja e gazetarit investigativ, dorëhiqet kryeministri i Sllovakisë

Publikuar tek: bota, më 18:31 15-03-2018 Vrasja e gazetarit investigativ, dorëhiqet kryeministri i Sllovakisë

Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico ka dhënë dorëheqjen pas vrasjes së një gazetari investigativ që shkaktoi një skandal politik në vend.

Dorëheqja vjen pas vrasjes së gazetarit Jan Kuciak, i cili hodhi dritë mbi korrupsionin në politikën sllovake dhe lidhjet e saj me mafien italiane.

Gazetari 27-vjeçar po investigonte korrupsionin në nivelet më të larta të politikës sllovake dhe lidhjet e saj me mafian italiane kur u vra së bashku me të fejuarën e tij, Martina Kusnirova.

Vrajsa tronditi mbarë opinionin publik dhe nxiti protesta masive kundër qeverisë sllovake. Në 9 mars miliona sllovakë u mblodhën në Bratislavë për të protestuar kundër korrupsionit, protesta më e madhe në vend që prej rrëzimit të komunizmit në vitin 1989.

Disa persona u arrestuan lidhur me vrasjen, por u lanë të lirë për mungesë provash. Më herët dorëheqjen e dha edhe ministri i Brendshëm.

Presidenti Andrej Kiska bëri thirrje për zgjedhje të reja dhe ristrukturim radikal të qeverisë për të rikthyer besimin e qytetarëve.

ascavfqwevwcw3.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013484001159668
array(1) { ["section"]=> string(74) "vrasja-e-gazetarit-investigativ-dorehiqet-kryeministri-i-sllovakise-113375" }