Vrasja e komisarit Artan Cuku, familjarët padisin Policinë e Shtetit: Kërkojmë dëmshpërblim dhe drejtësi

Publikuar tek: aktualitet, më 15:37 28-09-2020 Vrasja e komisarit Artan Cuku, familjarët padisin Policinë e Shtetit: Kërkojmë dëmshpërblim dhe drejtësi Bledar Jambelli, Artan Cuku dhe Kristaq Leci

Familjarët e komisarit të Vlorës Artan Cuku, i cili u vra në 8 prill 2017, kanë paditur në Gjykatën Administrative Policinë e Shtetit, pasi kërkojnë dëmshpërblim material dhe moral, si dhe drejtësi, pasi sipas tyre urdhëruesi i krimit është ende pa vendim.

Kujtojmë që kryekomisari Artan Cuku u vra nga dora e krimit në 8 prill 2017, në rrugën e Kosovarëve në Tiranë, aty dhe ku banonte. Porositësi i vrasjes së tij është Bledar Jambelli, i arrestuar po ashtu në Greqi. Ndërkaq, është arrestuar më herët vrasësi Mikel Shallari, i cili po vuan dënimin.  

Mikel Shallari i ka treguar hetuesve se Jambelli ka paguar për vrasjen e kryepolicit pasi është arrestuar në 2012 nga Cuku, kohë kur mbante postin e Drejtorit të Policisë së Vlorës. Jambelli pagoi 3 mijë euro Mikel Shallarin për të vrarë Artan Cukun, ndërkohë që 22 mijë euro do t’ia jepte pas kryerjes së vrasjes.

Gjithashtu, në pranga fillimisht ka rënë dhe Kristaq Leci sepse është personi që ndërmjetësoi mes porositësit dhe vrasësit të Cukut. Por si Leci dhe Jambelli janë liruar nga autoritetet e drejtësisë greke. Procesi për ta po vijon në gjykatën e Tiranës por për shkak të pushimeve ishte ndërprerë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011512041091919
array(1) { ["section"]=> string(109) "vrasja-e-komisarit-artan-cuku-familjaret-padisin-policine-e-shtetit-kerkojme-demshperblim-dhe-drejtesi-221971" }