Vrasja e vëllait të Kim Jong Un, shpallet fajtore gruaja nga Vietnami

Publikuar tek: bota, më 07:39 01-04-2019 Vrasja e vëllait të Kim Jong Un, shpallet fajtore gruaja nga Vietnami

Një grua vietnameze e akuzuar në vrasjen e e Kim Jong-nam gjysmë vëllait të udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, u dënua të hënën pasi u shpall fajtore për një akuzë më të vogël se vrasja, atë për shkaktimin e lëndimeve nga mjetet potencialisht vdekjeprurëse.

E pandehura, Doan Thi Huong, 30 vjeçe, ishte një nga dy gratë që hodhën agjentin nervor VX në fytyrën e Kim Jong-nam, vëllait më të madh të Kim Jong-un, në shkurt 2017.

Një gjykatë malajziane e dënoi Doan Thi Huong me tre vjet e katër muaj burgim, duke filluar nga arrestimi i saj në shkurt 2017.

Ajo ka të ngjarë të lirohet në 4 maj, tha avokati i saj. Huong do të ishte përballur me dënimin me vdekje nëse do të gjykohej fajtore për vrasjen.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012375116348267
array(1) { ["section"]=> string(75) "vrasja-e-vellait-te-kim-jong-un-shpallet-fajtore-gruaja-nga-vietnami-158674" }