Vrasjet në vend, e gjithë qeveria e Malit jep dorëheqjen

Publikuar tek: bota, më 09:01 19-04-2019 Vrasjet në vend, e gjithë qeveria e Malit jep dorëheqjen

Kryeministri i Malit Soumeylou Boubeye Maiga dhe e gjithë qeveria ka dhënë dorëheqjen pak javë pas vrasjes së 160 njerëzve të etnisë fulani.

Fulanët janë një etni nomade që kryesisht merret me rritje bagëtish, por që vitet e fundit është sulmuar shpesh pasi akuzohet për lidhje me ekstremistët islamikë.

Ndërkohë të mërkurën, u dorëzua një mocion mosbesimi pasi deputetët fajësuan Kryeministrin Soumeylou Boubeye Maiga për trazirat.

Presidenti Ibrahim Boubacar Keita tha në një deklaratë se ai pranoi dorëheqjen e kryeministrit dhe ministrave të tij.

"Një kryeministër do të emërohet shumë shpejt dhe një qeveri e re do të vihet në vend pas konsultimeve me të gjitha forcat politike," citohet në deklaratë.

Mali ka luftuar për të kontrolluar dhunën pasi ekstremistët islamikë të lidhur me Al-Kaedën kapluan shkretëtirën në veri të vendit në vitin 2012.

Megjithë një lëvizje të vazhdueshme ushtarake dhe një marrëveshjeje të paqes 2015, xhihadistët ende mbizotërojnë në zonat e mëdha të vendit, pasi kanë migruar nga veriu në qendrën më të populluar të vendit.

Qeveria është nën presion në rritje mbi paaftësinë e saj për të rivendosur stabilitetin, veçanërisht pas masakrës së 160 pastruesve Fulani në rajonin e Mopti.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013046026229858
array(1) { ["section"]=> string(62) "vrasjet-ne-vend-e-gjithe-qeveria-e-malit-jep-doreheqjen-161018" }