Vret veten para se të arrestohet ish-PRESIDENTI i Perusë

Publikuar tek: bota, më 16:30 17-04-2019 Vret veten para se të arrestohet ish-PRESIDENTI i Perusë Alan Garcia

Alan Garcia ish-presidenti i Perusë u gjet i vrarë nga dora e tij me një pistoletë në dhomën e gjumit.

Sipas BBC, policia vendase kishte mandat për arrestimin e ish-presidentit për korrupsion nga një kompani braziliane ndërtimesh.

Alan Garcia kishte shërbyer si president i Perusë në vitet 1985 deri 1990 dhe prapë nga viti 2006 deri në vitin 2011. Sipas autoriteteve vendase shuma e marrë nga kompania e ndërtimeve kishte të bënte me ndërtimin e stadiumit Olimpik dhe të shumë rrugëve në kryeqytetin Lima. Shuma e vjedhur nga ish-presidenti ishte llogaritur afro 30 milion euro.

Ish-presidenti nuk la asnjë shënim por akti i tij konsiderohet si një deklarim i fajësisë së tij. Presidenti aktual i Perusë Luis Gonzalez, ka postuar një Twitter ku shkruan ‘Zoti ta falë dhe u prehtë në paqe.’

Lajmi i vetevrasjes së ish-presidentit u bë menjëherë i ditur në të gjithë botën.

57076200_285535565704103_1250515389343858688_n.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010497093200684
array(1) { ["section"]=> string(63) "vret-veten-para-se-te-arrestohet-ish-presidenti-i-peruse-160811" }