Vritet me armë gazetarja, çfarë ndodhi para fundjavës së Pashkëve

Publikuar tek: bota, më 09:21 19-04-2019 Vritet me armë gazetarja, çfarë ndodhi para fundjavës së Pashkëve

Një gazetare është qëlluar për vdekje në Londonderry, në Irlandën e Veriut.

Sipas DailyMail  29-vjeçarja me emrin Lyra Mckee dyshohet të jetë goditur nga një plumb qorr pasi një person i armatosur hapi zjarr rreth orës 23:00 të së enjtes.

Ndihmësi Shefi i Sigurimit, Mark Hamilton tha për BBC se policia po  heton për një sulm terrorist.  

Para fundjavës së Pashkëve janë shënuar trazira pasi republikanët shënojnë përvjetorin e Rritjes së Pashkëve të vitit 1916.

“Rritja e Pashkëve”, e njohur gjithashtu si “Rebelimi i Pashkëve”, ishte një kryengritje e armatosur në Irlandë gjatë Javës së Pashkëve në prill 1916.

 

Photo+of+Lyra+McKee+by+Jess+Lowe+for+Best+Of+Belfast+Podcast.jpg

 

 

 

 

 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013230085372925
array(1) { ["section"]=> string(71) "vritet-me-arme-gazetarja-cfare-ndodhi-para-fundjaves-se-pashkeve-161012" }