Vritet në Siri një ish-udhëheqës i al-Qaeda

Publikuar tek: bota, më 13:13 04-10-2016 Vritet në Siri një ish-udhëheqës i al-Qaeda

Një udhëheqës i lartë i një grupi militant siranë që u nda këtë vit nga al-Qaeda, thuhet se është vrarë në një sulm ajror në veri-perëndim të Sirisë.

Abu al-Faraj al-Masri humbi jetën në provincën Idlib dhe sipas grupit Jabhat Fateh al-Sham, i cili ishte i njohur si Fronti Nusra, kur ishte i lidhur me al-Qaedën.

Kleriku egjiptian ishte anëtar i këshillit konsultativ të grupit Shura.

Jabhat al-Sham Fateh është një nga grupet më të fuqishme rebele xhihadiste që luftojnë qeverinë e presidentit Bashar al-Asad në Siri.

I ndarë nga al-Qaeda në fund të korrikut, duke ndryshuar emrin e tij në Fronti Nusra.

Jabhat al-Sham Fateh është konsideruar si një grup terrorist nga SHBA, si dhe nga Siria dhe Rusia.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rryshfet në tendera për vepër publike, një zyrtar Italian kërkonte para, vizita dhe Escort-girl
10 vjetori i Wikileaks, Julian Assange premton publikimin e materialeve mbi zgjedhjet presidenciale »
Article Logic
Execution time: 0.011875152587891
array(1) { ["section"]=> string(49) "vritet-ne-siri-nje-ish-udheheqes-i-al-qaeda-55046" }