Vritet nga një dron i SHBA, shefi i Shtetit Islamik për Pakistanin, Hafiz Saeed

Publikuar tek: bota, më 15:42 11-07-2015 Vritet nga një dron i SHBA, shefi i Shtetit Islamik për Pakistanin, Hafiz Saeed Hafez Saeed Khan, nje nder lideret e shtetit islamik i vrare diten e djeshme

Forcat e Inteligjencës afgane raportojnë se SHBA ka vrarë liderin e Shtetit Islamik për provincën e Khorasan ditën e djeshme gjatë një sulmi ajror. 

Ata thanë se është vrarë Hafiz Saeed Khan, emiri i provincës Khorasan, gjatë një sulmi ajror në provincën e Nangarhar. Në deklaratën e bërë publike thuhet se bashkë me të janë vrarë edhe 30 islamikë të tjerë. Shteti Islamik nuk ka bërë asnjë deklaratë deri tani për të konfirmuar vdekjen e Saeed, që ishte nënkomandati i lëvizjes së talebanëve në Pakistan.

Sipas shërbimeve afgane Hafez Saeed ishte parë të premten dhe kishte informacion se do të merrte pjesë në një mbledhje me kuadro të tjerë”, ngjitur në kufi me Pakistanin. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090258121490479
array(1) { ["section"]=> string(83) "vritet-nga-nje-dron-i-shba-shefi-i-shtetit-islamik-per-pakistanin-hafiz-saeed-15922" }