Vuani nga dëmtimi i flokëve? Ja mënyra e duhur për të patur flokë të shëndetshëm

Publikuar tek: kulture-art, më 13:02 02-07-2016 Vuani nga dëmtimi i flokëve? Ja mënyra e duhur për të patur flokë të shëndetshëm

Flokët janë gjysma e bukurisë, si për femrat dhe për meshkujt. Mirëpo, gjatë viteve ndeshemi me problemin e rënies së flokëve, këputjen dhe djegien e tyre.

Sipas shkencës egzistojnë disa ushqime të pasura me vlera ushqyese që rigjenerojnë flokët.

Ndër to përmendim:

- ushqimet e pasura me Omega 3 si, arrat, salmoni, tuna, farat e lirit etj.

-Ushqimet e pasura me zink, si; mishi i viçit, mëlçia e viçit, rosto viçi, embrion gruri etj. Këto ushqime ndihmojnë në rregullimin e testosteronit dhe niveleve tjera të hormoneve në trup, mirëmban prodhimin e gjëndrave vajore në skalp, ndihmojnë në rritjen e flokëve, si dhe i mban flokët dhe skalpin të shëndetshëm.

-Ushqimet e pasura me protein; si kosi grek, të verdhat e vezës, arrat, jeshkat, pulat, gjeli i detit etj.

-Ushqimet e pasura me hekur, si; spinaqi, mishi i kuq, gjeldeti, të verdhët e vezës etj.

-Ushqimet e pasura me magnez, si; Bajamet, spinaqi, orizi etj.

Sipas shkencës, nëse konsumoni këto produkte në sasinë e duhur dhe rregullisht flokët tuaja do të përmirësohen ndjeshëm.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.038168907165527
array(1) { ["section"]=> string(85) "vuani-nga-demtimi-i-flokeve-ja-menyra-e-duhur-per-te-patur-floke-te-shendetshem-45299" }