Vuçiç 'në presion' për të firmosur njohjen e Kosovës në Shtëpinë e Bardhë, reagon menjëherë Grenell

Publikuar tek: bota, më 17:59 03-09-2020 Vuçiç 'në presion' për të firmosur njohjen e Kosovës në Shtëpinë e Bardhë, reagon menjëherë Grenell Richard Grenell

Nesër do të mbahet në Shtëpinë e Bardhë takimi mes presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti.

Axhenda e takimit nuk është bërë ende me dije në terma specifikë, por është thënë se do të diskutohet për ndërveprime dhe projekte të përbashkëta ekonomike, me mbështetjen e SHBA-ve.

Ndërkaq ekzistojnë dhe zërat se në këtë takim mund të nënshkruhet një njohje reciproke mes vendeve të Ballkanit, pra që më në fund Serbia të njohë Kosovën.

Në media po qarkullojnë zëra të tjerë ku thuhet se po ushtrohet presion mbi presidentin Vuçiç që të firmosë dokumentin e njohjes së Kosovës. Në lidhje me këtë ka reaguar menjëherë i dërguari i posaçëm i Presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Shkurt dhe qartë, ai ka ripublikuar një postim të tillë në tëitter, ku thuhet se po ushtrohet presion mbi Vuçiç, dhe shkruan: Jo e vërtetë.

sts.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fshini menjëherë këto 6 aplikacione nga telefoni, mund t’ju vjedhin të gjitha të dhënat
Stoltenberg thotë se do i ulë në tryezë, Greqia refuzon NATO-n: Nuk ka marrëveshje me Turqinë »
Article Logic
Execution time: 0.010523080825806
array(1) { ["section"]=> string(103) "vucic-ne-presion-per-te-firmosur-njohjen-e-kosoves-ne-shtepine-e-bardhe-reagon-menjehere-grenell-219167" }