Vuçiç: Serbia plotësisht e përkushtuar për zgjidhje kompromisi me Kosovën

Publikuar tek: rajon, më 21:55 21-09-2020 Vuçiç: Serbia plotësisht e përkushtuar për zgjidhje kompromisi me Kosovën

Me rastin e 75-vjetorit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në fjalimin e tij deklaroi se Serbia është “plotësisht e përkushtuar për të gjetur një zgjidhje kompromisi për çështjen e Kosovës”.

Vuçiç gjithashtu tha se vendimi i njëanshëm i Prishtinës për të shpallur pavarësinë ka rrezikuar sigurinë e Serbisë dhe të gjithë rajonit.

Presidenti serb në vazhdimësi gjatë viteve të fundit ka folur për një zgjidhje kompromisi për Kosovën mirëpo pa dhënë detaje se çfarë parasheh ajo.

Më 4 shtator, në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, nënshkruan një marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve ekonomike. Marrëveshja u nënshkrua në prani të presidentit amerikan, Donald Trump.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012187004089355
array(1) { ["section"]=> string(80) "vucic-serbia-plotesisht-e-perkushtuar-per-zgjidhje-kompromisi-per-kosoven-221176" }