Vullkani Etna pranë shpërthimit të madh, reja mund të errësojë edhe Shqipërinë

Publikuar tek: bota, më 15:21 27-05-2016 Vullkani Etna pranë shpërthimit të madh, reja mund të errësojë edhe Shqipërinë

Vullkani më i madh i Europës mund të shpërthejë me forcën e një bombe atomike duke çliruar në qiell gazra toksike dhe hirin vullkanik që mund të arrijë deri në qiellin mbi Shqipëri.

etna-erupts.jpg

Mali Etna, vullkani më aktiv i kontinentit që ndodhet në ishullin e Siçilisë është hapur sërish duke hedhur në ajër lumenj llave. Edhe pse shpërthimi i fundit më i fuqishëm i malit me lartësi 3,300 metra ka ndodhur në virin 1992, monitoruesi thonë se gjatë javës së fundit aktiviteti i vullkanit është rritur ndjeshëm.

89871-050-C055958A.gif

Vendndodhja e malit Etna

maxresdefault.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Barack Obama vizitë historike në Hiroshimë: Vizita ime është prova që edhe plagët më të rënda mund të shërohen
Vritet në Kanada koka e mafies italiane, Rocco Sollecito »
Article Logic
Execution time: 0.011512041091919
array(1) { ["section"]=> string(83) "vullkani-etna-prane-shperthimit-te-madh-reja-mund-te-erresoje-edhe-shqiperine-41655" }