Vullkani i Guatemalës, hiri mbulon qytetin

Publikuar tek: bota, më 07:45 08-02-2015 Vullkani i Guatemalës, hiri mbulon qytetin

Re hiri të zeza kanë mbuluar qiellin e shira guri dhe pluhuri kanë rënë në qytetet përreth. Sipas autoriteteve banorët janë evakuuar nga Guatemala jugore dhe nuk ka rrezik për jetët e tyre.

Shpërthimi i vullkanit Fuego ka shkaktuar mbylljen e aeroportit të Guatemalës, që pritet të rihapet sërisht të dielën. Vullkani është rreth 40 km në jug-perëndim të kryeqytetit. Në vitin 2012 autoritetet evakuuan me mijëra njerëz pasi vullkani filloi të nxirte sasi të mëdha llave dhe hiri.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093991756439209
array(1) { ["section"]=> string(46) "vullkani-i-guatemales-hiri-mbulon-qytetin-2672" }