Xhaxhai i Aleksandër Kurtit, Marku: Zgjodhëm ligjin dhe jo kanunin

Publikuar tek: aktualitet, më 08:41 09-04-2015 Xhaxhai i Aleksandër Kurtit, Marku: Zgjodhëm ligjin dhe jo kanunin Deputeti Mark Frroku, djathtas xhaxhai i Aleksandër Kurtit, Mark Kurti

Mark Gjon Kurti, xhaxhai i të ndjerit Aleksandër Kurti për vrasjen e të cilit po hetohet deputeti Mark Frroku, deklaron se ka zgjedhur rrugën e ligjit dhe jo kanunin. Mark Kurti që jeton në Itali rrëfen për gazetën ‘’Panorama’’ se nuk kanë zgjedhur të pranojnë benë e bërë nga familja Frroku.

‘’Kishim zgjedhur rrugën e drejtësisë ligjore për zbardhjen e çështjes dhe jo të kanunit’’, thotë xhaxhai i të ndjerit, duke i kërkuar drejtësisë shqiptare dhe asaj belge një hetim të ngjarjes së kësaj vrasjesje me profesionalizëm dhe pa paragjykime partiake.

Sipas Kurtit, pasi kanë varrosur nipin, në shtëpi u kanë ardhur 4 persona, ndër ta edhe babai I deputetit Frroku, për t’I sqaruar për ngjarjen.

“Pas varrimit të njeriut tonë të shtrenjtë kanë ardhur 4 persona, ku njëri nga këto ishte babai i Z.Mark Frroku dhe kërkuan të na informojnë në lidhje me ngjarjen e vrasjes. Me respekt për vendimin e tyre fisnik, ne familja Kurti zgjodhëm rrugën e ligjit dhe jo atë të kanunit, pasi ngjarja kishte ndodhur në Belgjikë. Kalojnë shumë vite në pritje të njohjes së të vërtetës nga Drejtësia e Belgjikës. Prapë në janar të vitit 2014, Mark Frroku me babain e tij dhe disa të tjerë kanë ardhur për të vërtetuar të vërtetën me be, për pafajësinë e tyre’’, thotë Mark Kurti, xhaxhai i të ndjerit Aleksandër Kurti, vrarë në Belgjikë më 1999.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Patentat, ja penalitetet dhe sistemi i pikëve që hyn në fuqi më 20 prill
Itali, zbardhen përgjimet mes prostitutës Mira, tutorit shqiptar, dhe kontrollorëve italianë »
Article Logic
Execution time: 0.011051177978516
array(1) { ["section"]=> string(69) "xhaxhai-i-aleksander-kurtit-marku-zgjodhem-ligjin-dhe-jo-kanunin-8195" }