Xhevahir Spahiu feston 70 vjetorin e lindjes

Publikuar tek: kulture-art, më 21:28 01-03-2015 Xhevahir Spahiu feston 70 vjetorin e lindjes

Shkrimtari i njohur Xhevahir Spahiu  sot (e dielë) feston 70 vjetorin e tij të lindjes.

“Gëzuar poet! Gëzuar Xhevahir! Një përvjetor ditëlindjeje, 70 vjet jetë, dhe 50 vjet poezi për dashurinë për njeriun! Ky është akademiku Xhevahir Spahiu, të cilit më shumë se kujtdo tjetër në botën e artit e të vjershërimit, i shkon ky titull! Gëzuar poet! "Poet i shpallur i Lirisë dhe Dinjitetit Njerëzor, poezia e tij na thotë njerëzisht: Hapni dritaret, Hapni zemrat!"! Ky ka qenë edhe urimi i Akademisë së Shkencave për këtë 70 vjetor të akademikut Spahiu.

Xhevahir Spahiu u lind më 1 mars të vitit 1945 dhe ka një jetë të gjallë e të larmishme artistike. Ai është nderuar edhe me çmimin “Migjeni”. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024354934692383
array(1) { ["section"]=> string(49) "xhevahir-spahiu-feston-70-vjetorin-e-lindjes-4724" }