Xhufi: Një diplomat shqiptar i mburrej shefit të tij se nuk i kishte folur ministrit italian me gojë

Publikuar tek: politike, më 22:36 21-02-2018 Xhufi: Një diplomat shqiptar i mburrej shefit të tij se nuk i kishte folur ministrit italian me gojë

Diplomati dhe historiani Pëllumb Xhufi i ftuar në "Arena" nga Dritan Hila në Ora News, tregoi një episod të një ish-ambasadori shqiptar në Romë, që i mburrej ministrit të Jashtëm shqiptar se nuk i kishte folur me gojë ministrit të Jashtëm italian.

“Realisht Turqia është një vend shumë i rëndësishëm për Shqipërinë. Nuk duhet të nisemi që është sot Erdogani. Miku im, miku im. Nuk duhet të nisemi kështu, sepse ne kështu i ndërtojmë marrëdhëniet.

Politika jonë e jashtme ndjek këtë linjë, miku im, miku jot.

Unë kam qenë ambasador në Romë dhe kam gjetur dosje të kolegëve të mi që i mburreshin ministrit tonë të Jashtëm të dikurshëm që unë isha në festën e Italisë dhe nuk i fola me gojë ministrit të Jashtëm italian”, u shpreh Xhufi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009990930557251
array(1) { ["section"]=> string(106) "xhufi-nje-diplomat-shqiptar-i-mburrej-shefit-te-tij-se-nuk-i-kishte-folur-ministrit-italian-me-goje-111034" }