Zaman mbyllet në 15 maj, shitjet e gazetës ranë nga gjysëm milionë kopje, në dy mijë kopje në ditë

Publikuar tek: bota, më 13:30 06-05-2016 Zaman mbyllet në 15 maj, shitjet e gazetës ranë nga gjysëm milionë kopje, në dy mijë kopje në ditë Gazeta Zaman do te mbyllet ne 15 maj

Vetëm tre ditë pas 3 Majit, ditës së Lirisë së Medias, në Turqi, administratorët juridikë të grupit editorial Feza kanë vendosur mbylljen e gazetës më të madhe opozitare ZAMAN në datën 15 maj. 

Gazeta ishte e përditshmja opozitare ndaj presidentit turk Recep Tayyip Erdogan. Lajmi përcillet nga CNN turk ndërkohë që veç Zaman, që thuajse është zhdukur nga qarkullimi, do të mbyllen të gjitha grupet e tjera mediatike, mes të cilave agjencia Cihan, e vetmja agjenci që mbulon rezultatet elektorale në bazë kombëtare përveç asaj shtetërore Anadolu.

Në vetëm dy muaj, shitjet e Zaman kanë parë një rënie të menjëhershme. Përpara se të vendosej administrimi nga qeveria, Zaman shiste gjysëm milionë kopje gazete në ditë, ndërsa aktualisht, mezi shiten 2 mijë kopje gazetë në ditë. Zaman, pas sekuestros, vendosi një drejtor të ri, pro-Erdogan. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012186050415039
array(1) { ["section"]=> string(102) "zaman-mbyllet-ne-15-maj-shitjet-e-gazetes-rane-nga-gjysem-milione-kopje-ne-dy-mije-kopje-ne-dite-39680" }