Zbardhen arkivat, ja sa duhet të paguaje nëse ishe beqar gjatë sistemit komunist në Shqipëri

Publikuar tek: kulture-art, më 16:38 09-01-2018 Zbardhen arkivat, ja sa duhet të paguaje nëse ishe beqar gjatë sistemit komunist në Shqipëri

Ka qenë një periudhë në Shqipëri kur egzistonte një taksë e veçantë për personat që ishin beqar.

Këto të dhëna shumë interesante janë bërë publike në rrjetet sociale nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave.

Në dokumentet e publikuar nga DPA, specifikohen të gjitha kriteret dhe detatjet e personave që bëheshin subjekte të këtij ligji.

“Tatimi paguhej më 1 korrik dhe 1 dhjetor të çdo viti. Ata që kishin të ardhura të tjera dytësore, tatoheshin edhe mbi ato të ardhura. Prej ligjit përjashtoheshin ushtarët dhe nënoficerët, nxënësit dhe studentët, invalidët e luftës dhe të punës, shtresat me të ardhura të pakta ekonomike dhe klerikët që nuk martohen”,- shkruhet ndër të tjera në postimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave.

Më poshtë postimi i plotë: 

Screenshot_2_copy.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0076298713684082
array(1) { ["section"]=> string(98) "zbardhen-arkivat-ja-sa-duhet-te-paguaje-nese-ishe-beqar-gjate-sistemit-komunist-ne-shqiperi-105979" }