Zbardhen pyetjet e Metës drejtuar Komisionit të Venecias: Duam opinion URGJENT për ndryshimet e njëanshme të Kodit Zgjedhor

Publikuar tek: politike, më 14:29 26-10-2020 Zbardhen pyetjet e Metës drejtuar Komisionit të Venecias: Duam opinion URGJENT për ndryshimet e njëanshme të Kodit Zgjedhor

Zbardhet kërkesa e presidentit Ilir Meta, drejtuar përmes një letre presidentit të Komisionit të Venecias Gianni Buquicchio, lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

“Kërkesë për një Opinion urgjent mbi procesin e ndryshimit të njëanshëm dhe të përshpejtuar të Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë”, shkruhet në krye të letrës që Meta i ka çuar Venecias.

“Urgjenca”, apo nxitimi për të patur sa më shpejt një përgjigje nga Venecia lidhur me pyetjet që Meta i ka dërguar, vjen pas vendosmërisë të shprehur nga kryeministri Edi Rama për të mos pritur asnjë lloj këshille dhe për ta rivotuar në parlament pa ndryshime projekt-ligjin e kthyer nga presidenti.

Më poshtë letra e plotë e Metës për Komisionin e Venecias: 

Shqip_Kërkesa drejtuar K.Venecias 21.10.2020 by Newsbomb Albania on Scribd

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Komisioneri Varhelyi tha të pritej Venecia, i përgjigjet mënjeherë Rama: Koha deri në zgjedhje nuk pret! I kthehet dhe Metës: Ekstremist që ka marrë peng Presidencën
Kandidatët e skualifikuar, do kenë tjetër shans? Basha: Anëtarësia ka folur, vendimin përfundimtar do e japë Kryesia dhe Këshilli »
Article Logic
Execution time: 0.011456966400146
array(1) { ["section"]=> string(129) "zbardhen-pyetjet-e-metes-drejtuar-komisionit-te-venecias-duam-opinion-urgjent-per-ndryshimet-e-njeanshme-te-kodit-zgjedhor-225205" }