Zbardhet tryeza për Drejtësinë, maxhoranca kërkon kohë

Publikuar tek: politike, më 22:58 09-01-2016 Zbardhet tryeza për Drejtësinë, maxhoranca kërkon kohë

Ekspertet e nivelit të lartë përfundojnë së shqyrtuari opinionin e Komisionit të Venecias. Në mbledhjen e së premtes nuk është punuar mbi amendamentet kushtetuese por vetëm janë evidentuar dhe është rënë dakord parimisht mbi çështjet që duhet të reflektohen në draftin e përbashkët.

Burimet nga mbledhja bëjnë me dije se janë lënë për t’u diskutuar ne mbledhjen e së dielës çështje delikate, si mandati i Kryeprokurorit, formula e zgjedhjes së anëtarëve të institucioneve kushtetuese dhe roli i Presidentit në sistemin e drejtësisë për shkak se ekspertët e mazhorancës kërkuan kohe të konsultohen. News 24 ka mësuar se ekspertet e opozitës janë gjetur të suprizuar për urgjencën që është kërkuar nga ekspertet e palës tjetër për përmbylljen e draftit brenda 12 janarit. Bëhet e ditur se ekspertët e djathtë kanë propozuar që të jetë komisioni i posaçëm që të japë një datë për përmbylljen e draftit përfundimtar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097100734710693
array(1) { ["section"]=> string(59) "zbardhet-tryeza-per-drejtesine-maxhoranca-kerkon-kohe-29571" }