Zbardhet vendimi i gjykatës së Durrësit: Ja pse u lirua Durim Keçi

Publikuar tek: aktualitet, më 20:45 24-01-2018 Zbardhet vendimi i gjykatës së Durrësit: Ja pse u lirua Durim Keçi

Durim Keçi i arrestuar pak muaj më parë me qëllim ekstradimin e tij drejt Italisë është liruar pasi Gjykata e Durrësit ka njohur vendimin penal të Gjykatës së Xhenovës.

Gjykata e Durrësit ka vendosur të njohë edhe amnistinë në shtetin italian dhe periudhën që ai ka qëndruar në paraburgim në këtë shtet. Kështu Durim Keçit i është ulur thuajse e gjithë masa e dënimit duke i mbetur vetëm 1 muaj, periudhë që gjithashtu e ka ezauruar.

Pala Italiane ka kërkuar konvertimin e dënimit me 8 vite e 9 muaj burg të dhënë nga gjykata e Xhenovës për Durim Keçin, të arrestuar nga policia në tetor të vitit 2017. Por në 5 janar 2018, gjykata e Durrësit ka vendosur të pranojë kërkesën e prokurorit Gëzim Veizi, duke i njohur dënimin Italian me 8 vite e 9 muaj burgim.

Por në këtë vendim gjykata e Durrësit shprehet se Durim Keçit: “…i zbritet periudha e dënimit të vuajtur në paraburgim në itali, nga data 25.05.2002 deri më datë 19.12.2005, i ulet dënimi për efekt të amnistisë Italiane prej 3 vjet dhe i ulet periudha e paraburgimit e vuajtur në Shqipëri nga momenti arrestimit për llogari të ekstradimit në Itali, datë 11.10.2017…”.

sdfw3rgw34g4gf.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « PËRPLASJE E FORTË, biznesmeni Besnik Sulaj: I kërkoi mikut tim 100 mijë euro, Besjan Pesha i përgjigjet me akuza të rënda ndaj ARMO-s
Kriza në Siri dhe Korenë e Veriut, takohen dy zyrtarët e lartë amerikanë dhe rus »
Article Logic
Execution time: 0.010854005813599
array(1) { ["section"]=> string(72) "zbardhet-vendimi-i-gjykates-se-durresit-ja-pse-u-lirua-durim-keci-107801" }