Zbardhet vendimi i plotë i Kushtetueses për vettingun, pse votuan për rrëzimin e ligjit anëtarët Imeraj dhe Dizdari

Publikuar tek: aktualitet, më 10:52 18-01-2017 Zbardhet vendimi i plotë i Kushtetueses për vettingun, pse votuan për rrëzimin e ligjit anëtarët Imeraj dhe Dizdari

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin e plotë për të rrëzuar kërkesën e Partisë Demokratike për anulimin e ligjit të vettingut.

Në vendim janë paraqitur të gjitha argumentat pse gjykatësit e konsideruan kushtetues këtë ligj, si dhe argumentat e dy anëtarëve që votuan në favor të kërkesës së PD-së, Gani Dizdari dhe Besnik Imeraj.

Dy anëtarët kanë vërejtur papajtueshmëri të këtij ligji me Kushtetutën kryesisht në dy pika: “A. Për  cenimin e parimit të ndarjes dhe balancimit ndërmjet pushteteve” dhe “B. Për pretendimin e cenimit të parimit të sigurisë juridike”.

Në 22 dhjetor të 2016-ës, gjashtë anëtarë votuan kundër kërkesës së PD dhe dy pro, duke i hapur rrugë hryjes në fuqi të vettingut.

Vendimi i plotë:

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Raportojnë Emergjencat Civile: Kjo është gjendja e rrugëve në qarqe (Shpërndahen ndihma me HELIKOPTER)
Rreh të bijën 13-vjeçare dhe kryen vepra të turpshme, arrestohet babai (Emri) »
Article Logic
Execution time: 0.011533975601196
array(1) { ["section"]=> string(120) "zbardhet-vendimi-i-plote-i-kushtetueses-per-vettingun-pse-votuan-per-rrezimin-e-ligjit-anetaret-imeraj-dhe-dizdari-65878" }