Zbardhet vendimi: Në Nartë do ndërtohet një pus nafte, "Zvërneci Perëndimor 1"

Publikuar tek: aktualitet, më 10:21 28-09-2015 Zbardhet vendimi: Në Nartë do ndërtohet një pus nafte,

Një vendim i Këshillit të Ministrave, miraton lejen për ndërtimin e pusit “Zvërneci Perëndimor 1” në Nartë të Vlorës. Një gjë e tillë ka indinjuar qytetarët vlonjatë të cilët kërkojnë reagimin e Aleancës për Mbrojtjen e Gjirit të Vlorës.

Newsbomb.al zbardh vendimin  e datës 22 korrik 2015 ku thuhet se “ Në mbështetje të neneve 27 dhe 28 të ligjit nr. 107/2014 datë 31.07..2014 për Planifikimin dhe zhvillimin e Territorit, nenit 19 të vendimit nr. 408, datë 13.05.2015 të Këshillit të Ministrave Për Miratimin e rregullores së Zhvillimit të Territorit, vendim nr.877, datë 03.10.2013 të Këshillit të Ministrave ‘Për Përbërjen e këshillit Kombëtar të Territorit” me propozimin e Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë, Këshilli Kombëtar i Territorit, vendosi:

Miratimin e lejes së Ndërtimit për “ Ndërtimi i sheshit të Pusit ‘Zvërneci Perëndimor’ me vendndodhje në Nartë, Bashkia  Vlorë, me subjekt aplikues shoqërinë ‘San Leon Durrësi B.V’ sh.p.k.”

Qytetarët vlonjatë pas këtij vendimi të cilin e kundërshtojnë me forcë, kërkojnë mbështetjen dhe reagimin e Aleancës për Mbrojtjen e Gjirit të Vlorës për ndërtimin e pusit të naftës.

Ndërtimi i pusit të naftës në zonën e mbrojtur të Zvërnecit, nuk do të jetë i vetmi.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Llalla zëvendëson Adnan Xholin me Blerim Tominaj te Krimet e Rënda. Tominaj hetoi ‘’21 janarin’’ dhe ‘’Olldashin’’
Pasagjeri plagos me thikë faturinon e Qendër-Shkozë për pagesën e biletës »
Article Logic
Execution time: 0.013617992401123
array(1) { ["section"]=> string(80) "zbardhet-vendimi-ne-narte-do-ndertohet-nje-pus-nafte-zverneci-perendimor-1-21815" }