Zbardhet vendimi për dy ish-drejtorët e ARRSH të arrestuar dje, kjo është PROKURORJA që finalizoi gjithçka

Publikuar tek: aktualitet, më 10:35 02-02-2018 Zbardhet vendimi për dy ish-drejtorët e ARRSH të arrestuar dje, kjo është PROKURORJA që finalizoi gjithçka

Ditën e djeshme u arrestuan dy ish drejtorë të Autoreitetit Rrugor Shqiptar( ARRSH), konkretisht Dashamir Xhika dhe Andi Toma.

Sakaq zbardhet kërkesa e bërë nga prokurorja e Elbasanit Armanda Xhaferri për kontroll banesë dhe arrestim të Xhikës e Tomës që sipas Prokurorisë së Elbasanit i kanë shkaktuar shtetit një dëm prej 5 miliard lekësh.

Xhika akuzohet për shërdorim detyre në kohën kur ushtronte funksionin e drejtorit të Përgjithshëm të Rrugëve nga vitet 2013-2017, lidhur me skandalin e abuzimeve të fondeve për ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan.

Po ashtu, janë arrestuar lidhur me këtë çështje edhe Rexhep Tarba, mbikqyrës i punimeve në rrugën e Gjinarit dhe biznesmenë të kompanive ndërtuese, vëllezërit Agron dhe Kujtim Hysa, kurse Rezarta Bokçiu në "arrest shtëpie".Pas kallëzimit të bërë nga Prokuroria e Elbasanit janë lëshuar 11 urdhër-arreste nga të cilat deri tani janë ekzekutuar 6 prej tyre.  

 

 

zbardh.jpg

 

zbardh1.jpgzbardh2.jpg

idus.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lufta ndaj grupeve kriminale, zbardhet marrëveshja e nënshkruar mes Arta Markut dhe Fatmir Xhafajt (DOKUMENTI)
I përlotur, pranë vetes një thikë dhe sëpatë, i riu në Tiranë hipën në çati dhe kërcënon vetëvrasjen (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.011090993881226
array(1) { ["section"]=> string(112) "zbardhet-vendimi-per-dy-ish-drejtoret-e-arrsh-te-arrestuar-dje-kjo-eshte-prokurorja-qe-finalizoi-gjithcka-108833" }