Zbulimet arkeologjike në Durrës, gazetarja: Duan të ndryshojnë përkatësinë kohore të 'Torrës Veneciane'

Publikuar tek: kulture-art, më 09:24 05-04-2017 Zbulimet arkeologjike në Durrës, gazetarja: Duan të ndryshojnë përkatësinë kohore të 'Torrës Veneciane'

Betonizimet në 'Torrën Veneciane' në Durrës përhapën alarm tek të gjithë qytetarët. Gjatë gërmimeve tek “Veliera” u gjetën artefakte të mrekullueshme të perandorit August.

Ndërsa tashmë, kur situata është qetësuar disi dhe ndërhyrjet për betonizim kanë ndaluar, duan të ndryshojnë dhe përkatësinë kohore të Torrës Veneciane, duke e zhvlerësuar atë dhe gjetjet në shesh.  

Në fakt, arkitektura dhe objektet e gjetura i përkasin periudhës romake.

“Së fundmi duan të ndryshojnë dhe përkatësinë kohore të Torrës Veneciane. Duan ta bëjnë otomane për të zhvlerësuar dhe atë , bashkë me gjetjet në shesh”, shprehet gazetarja e Durrësit, Vali Qyrfyçi.

Ndërsa të shumta kanë qenë reagimet nga qytetarët të cilët e quajnë turp të gjithë këtë situatë.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021359920501709
array(1) { ["section"]=> string(105) "zbulimet-arkeologjike-ne-durres-gazetarja-duan-te-ndryshojne-perkatesine-kohore-te-torres-veneciane-74156" }