Zbulimi gjigant! Gjenden fosile nga koha e zhdukjes së dinosaurëve(FOTO)

Publikuar tek: bota, më 17:32 01-04-2019 Zbulimi gjigant! Gjenden fosile nga koha e zhdukjes së dinosaurëve(FOTO)

Për herë të parë shkencëtar nga Europa dhe Amerika kanë gjetur fosile në Dakotën e Veriut në Amerikë.

Ata besojnë se këto fosile i përkasin peshqve nga koha e dinosaurëve. Deri tani teoria qendrore është se një steroid që ka rënë  në tokë ka zhdukur shumicën e bimëve dhe të kafshëve duke krijuar kohën e akullnajave.

Shkencëtarët me lider arkeologun Robert DePalma nga Universiteti i Kansas kanë publikuar fotografitë në internet dhe thanë se do vazhdojnë kërkimet.

Ky zbulim i jep shumë të dhëna të reja shkencëtarëve që permës identifikimit të ADN’s do mund të kuptojnë se si kanë jetuar këto kafshë dhe sa ngjashmëri kanë me njerëzit. Shpresa e shkencëtarëve është se

Shkenctarët shpresojnë se do të gjenden fosile edhe në vende të tjera dukë dhënë informacione të reja mbi situaten e asaj kohë.

56140449_446133756136761_4951578790951124992_n.png

56264398_2538461312848890_2803976593263820800_n.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011940002441406
array(1) { ["section"]=> string(77) "zbulimi-gjigant-gjenden-fosile-nga-koha-e-zhdukjes-se-dinosaureve-foto-158758" }