Zbulimi i madh në Egjipt, ekspozohen 100 sarkofagë dhe statuja të gjetura në varrin antik (Fotogaleri)

Publikuar tek: kulture-art, më 18:38 20-11-2020 Zbulimi i madh në Egjipt, ekspozohen 100 sarkofagë dhe statuja të gjetura në varrin antik (Fotogaleri) Zbulimi i sarkofagëve me mumje në Egjipt

Autoritet egjiptiane kanë shfaqur në publik zbulimin e madh të kryer disa javë më parë në një varrezë antike në Kairo, ku u gjetën 100 sarkofagë me mumje.

Sipas tyre, të gjitha mumjet ishin të mbuluara me rrobë. Mendohet se mumjet janë perandorët pjesë e dinastisë Ptolemaike të cilët kanë udhëhequr vendin nga vitet 320 p.e.s dhe deri në vitet 30 p.e.s.

Gjithashtu janë zbuluar dhe 40 statuja antike të cilat i përkasin viteve 664 para erës sonë.

Ky është zbulimi i rradhës nga arkeologët në Egjipt pasi edhe në muajin Shtator u gjendën 140 sarkofagë të mbyllur me mumje brenda tyre.

Ministri i Turizmit në Egjipt, Khaled el- Anany, u shpreh se të gjitha zbulimet do të vendosen në Muzeun e Madh të Egjiptit i cili është duke u ndërtuar shumë pranë Piramidës së Gizës.

xdfgsdgsrhjrej.jpg

sdgsgserhdfh.jpg

sdgsgdrghdfhdfh.jpg

sdfsdfswegdgdfg.jpg

dxfgsdgsgegf.jpg

fgsdgserhswh.jpg

dfghdgherh4rhhjhjj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Të ndarë nga koronavirusi' Italia gjen zgjidhjen për të bashkuar të infektuarit me të afërmit e tyre
»
Article Logic
Execution time: 0.01129412651062
array(1) { ["section"]=> string(106) "zbulimi-i-madh-ne-egjipt-ekspozohen-100-sarkofage-dhe-statuja-te-gjetura-ne-varrin-antik-fotogaleri-228514" }