Zbulimi i NASA, në një nga hënat e Jupiterit ka oqean

Publikuar tek: bota, më 19:01 12-03-2015 Zbulimi i NASA, në një nga hënat e Jupiterit ka oqean

Hëna më e madhe në sistemin tonë diellor fsheh një oqean nën sipërfaqen e saj, sipas observimeve të bëra nga Teleskopi Hapsinor Hubble. Vëzhgimet e bëra nga teleskopi konfirmuan teorinë e shumë kohëve më parë, dhe rezultatet u bënë publike gjatë këtij mëngjesi gjatë një teleconference të NASA-s.

Ky zbulim vjen një ditë pasi NASA konfirmoi se në hënën e akullt të Saturnit, Enceladus, ka aktivitet hidrotermal në oqeanin e saj nënujor.

Shkencëtarët kanë hedhur teorinë që prej viteve 1970, se Ganymede, hëna e Jupiterit, mund të ketë një oqean të tillë.

Studiuesit kanë aritur në këtë konkluzion pasi kanë vëzhguar aurorën e hënës, e cila ndryshon sjelljen si pasojë e ndikimit nga oqeani.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013030052185059
array(1) { ["section"]=> string(57) "zbulimi-i-nasa-ne-nje-nga-henat-e-jupiterit-ka-oqean-5729" }