Zbulimi i rrallë, kjo është fytyra e vërtetë e Shekspirit

Publikuar tek: kulture-art, më 15:15 19-05-2015 Zbulimi i rrallë, kjo është fytyra e vërtetë e Shekspirit

Një libër 400 vjeçar i botanikës përmban atë që mund të jetë i vetmi portret i Shekspirit i realizuar gjatë jetës së tij.

Historiani dhe botanisti Mark Griffiths ka zbërthyer “një kod të fshehtë” në libër, për të identifikuar dramaturgun në një gravurë të shekullit të 16-të.

“Kështu dukej Shekspiri në lule të jetës së tij”, tha ai teksa mbante në dorë librin e rrallë. Editori i revistës "Country Life", Mark Hedges, e ka cilësuar si “zbulimi letrar i shekullit”.

Griffiths tha se Shekspiri ka qënë 33 vjeç në kohën që është realizuar portreti. Sipas shumë studiuesve, portreti që daton në vitin 1610 është autentik dhe i përket Shekspirit, megjithse ka edhe shumë të tjerë që janë treguar skeptikë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022175073623657
array(1) { ["section"]=> string(62) "zbulimi-i-rralle-kjo-eshte-fytyra-e-vertete-e-shekspirit-11505" }