Zbulimi/ Kinezët mund të kenë mbërritur në Amerikë 3,330 vite më parë

Publikuar tek: bota, më 17:34 09-07-2015 Zbulimi/ Kinezët mund të kenë mbërritur në Amerikë 3,330 vite më parë

Zbulimi i Amerikës prej vitesh i është njohur eksploratorit italian, Christopher Columbus, por disa shenja antike të gdhendura në shkëmbinj rreth e qark SHBA-së, mund të lind nevojën e një rishikim të historisë.

Studiuesit kanë zbuluar shenja antike që sugjerojnë se eksploratorët kinez mund të kenë zbuluar Amerikën shumë kohë më parë se aty të mbërrinin europianët. Ata kanë zbuluar piktograme që i përkasin shkrimeve të lashta kineze.

Shenjat antike janë zbuluar në New Mexico të SHBA-së dhe nga studimi i tyre rezulton se kinezët kanë mbërritur në Amerikë 1,300 deri në 2,800 vite përpara se anija e Kolombit të prekte tokën e Karaibeve në vitin 1492. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zyrtare, mosrruajtja e sqetullave është trendi më i ri
Papa Françesku në Bolivi merr dhuratë “kryqin komunist” »
Article Logic
Execution time: 0.018919944763184
array(1) { ["section"]=> string(74) "zbulimi-kinezet-mund-te-kene-mberritur-ne-amerike-3-330-vite-me-pare-15733" }