Zbulohen dy dhoma sekrete në varrin e faraonit Tutankhamun

Publikuar tek: kulture-art, më 16:47 17-03-2016 Zbulohen dy dhoma sekrete në varrin e faraonit Tutankhamun

Ky mund të jetë sekreti i fundit i Tutankhamunit, faraonit më të famshëm në historinë egjiptiane. Pas murit të varrit të princit të ri është thuajse e sigurtë që ka dy dhoma të fshehta.

Ministria e Antikiteteve Egjiptiane është duke përpunuar të dhënat e fundit nga analizat e sofistikuara me radarë.

Hipoteza mbështetet në pikëpamjet e arkeologut dhe egjiptologut të famshëm britanik, Nicholas Reeves, se dhoma e fshehtë është varri i nënës të faraonit Tut, mbretëresha Nefertiti.

MideastEgyptAntiquitiesJPEG-04b3b_1458208822-kzuB-U1070622014175MSC-680x453LaStampa.it.jpg

Por ministri egjiptian Ministri egjiptian, Mamdouh al Damati, mbështet një tjetër tezë, se ky është varri i babait të faraonit Tut, Akhenaton, apo ndoshta edhe i ndonjë prej vajzave të tyre.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.049446105957031
array(1) { ["section"]=> string(64) "zbulohen-dy-dhoma-sekrete-ne-varrin-e-faraonit-tutankhamun-35350" }