Zbulohen rrënoja arkeologjike gjatë punimeve të Ujësjellësit në Durrës (Foto)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:06 13-02-2020 Zbulohen rrënoja arkeologjike gjatë punimeve të Ujësjellësit në Durrës (Foto)

Një pjesë muri antik është zbuluar gjatë gërmimeve nga Ujësjellës-kanalizimet në Durrës.

Zbulimi është bërë në zonën arkeologjike “A” të qytetit gjatë inspektimit të punimeve nga Ndërmarrja e Ujësjellës Kanalizimeve.

“Gjatë një verifikimi në terren i punimeve nga Ndërmarrja e Ujësjellës Kanalizimeve në zonën arkeologjike "A" të qytetit të Durrësit. Pas vëzhgimit arkeologjik u konstatuan gjurmë të një strukture murature dhe material arkeologjik në zonën e gërmuar, ku si pasojë u pezulluan punimet deri në një vendim të marrë nga Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale”, bën me dije Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore.

sdgfderhe4he4h.jpg

sdfwegfqw3gsgh.jpg

scfsgfwerg3eghh.jpg

sdgfgedj4rjjj.jpg

xdvsdgerhe4hehh.jpg

dfgerthjue45jj.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019545078277588
array(1) { ["section"]=> string(82) "zbulohen-rrenoja-arkeologjike-gjate-punimeve-te-ujesjellesit-ne-durres-foto-195111" }