Zbulohen shkaqet kryesore të kancerit, ja si të qëndroni larg vdekjes

Publikuar tek: aktualitet, më 20:12 12-05-2017 Zbulohen shkaqet kryesore të kancerit, ja si të qëndroni larg vdekjes

Shkaku kryesor i kancerit është zbuluar që në vitin 1931, por mendohet se kura për llojet e ndryshme të kësaj sëmundje nuk kanë arritur ta parandalojnë atë.

Në ditët e sotme shkaktarët kryesore të kancerit mendohet se janë ushqimet për faktin se janë shumë të papërpunuara dhe procesuara.

USHQIMET QË ACIDIFIKOJNË TRUPIN

1. Sheqeri dhe gjithë nënproduktet e tij, është më i keqi nga të gjithë. Nuk ka proteinë, nuk ka yndyrna, nuk ka vitamina dhe minerale, vetëm karbohidrate të rafinuara që e shkatërrojnë pankreasin. PH i sheqerit është 2.1, pra shumë acid.

2. Mishi, të gjitha llojet.

3. Produktet me origjinë shtazore si qumështi, djathi, gjiza, kosi etj.

4. Kripa e rafinuar

5. Mielli i rafinuar dhe të gjithë derivatet e tij si makaronat, ëmbëlsirat, biskotat.

6. Buka sepse pjesa më e madhe e tyre përmban yndyrna të ngopura, margarinë, kripë, sheqer dhe konsevante

7. Gjalpi

8. Kafja, çaji i zi dhe çokollata

9. Alkooli

10. Cigarja

11. Antibiotikët dhe ilaçet në përgjithësi

12. Çdo lloj ushqimi i pjekur sepse pjekja eliminon oksigjenin duke shtuar aciditetin e ushqimeve

13. Të gjitha ushqimet e konservuara në kuti që përmbajnë konservantë, ngjyrues, aroma dhe stabilizues

USHQIMET BAZIKE

1. Të gjitha perimet e pabëra.Disa janë acide kur i konsumon, por në brendësi të trupit ndodh një reaksion që i kthen në bazike, disa të tjera janë pak acide, por gjithsesi formojnë nevojat e duhura për ekuilibrin e duhur. Perimet e pabëra prodhojnë oksigjen, ato të pjekura jo.

2. Frutat, e njëjta gjë. Për shembull limoni e ka PH rreth 2.2 gjithsesi në brendësi të organizmit ka efekt shumë bazik, ndoshta është më i fuqishmi nga të gjithë. Frutat prodhojnë shumë oksigjen.

3. Disa fruta të thata si bajamet janë shumë alkaline, drithërat integrale. Të gjithë drithërat duhet të konsumohen të bëra.

4. Mjalti është shumë alkalin.

5. Klorofiliqë prodhohet nga bimët është shumë alkalin sidomos aloe vera.

6. Uji është shumë i rëndësishëm për prodhimin e oksigjenit. Dehidrimi kronik është thelbi i pjesës më të madhe të të gjitha sëmundjeve shkatërruese.

7. Aktiviteti fizikoksigjenon gjithë trupin.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02544903755188
array(1) { ["section"]=> string(74) "zbulohen-shkaqet-kryesore-te-kancerit-ja-si-te-qendroni-larg-vdekjes-78449" }