Zbulohen spiunët motër e vëlla, kishin përgjuar mijëra zyrtarë italianë, mes tyre edhe ish-kryeministrin Matteo Renzi

Publikuar tek: bota, më 16:16 10-01-2017 Zbulohen spiunët motër e vëlla, kishin përgjuar mijëra zyrtarë italianë, mes tyre edhe ish-kryeministrin Matteo Renzi

Pas një hetimi disa mujor policia italiane ka arritur të zbulojë një fakt tronditës.

Ata kanë bërë të mundur identifikimin e një rrjeti spiunazhi që survejtonte prej vitesh krerët e policisë, institucioneve të ndryshme, administratën publike, sipërmarrës si dhe personalitete të larta politike, mes të cilëve edhe ish-kryeministrin Matteo Renzi dhe kreun e Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi.

Hetimi i kryer nga Policia postare dhe Prokuroria e Romës solli arrestimin e dy personave, inxhinierin bërthamor Giulio Occhionero, 45 vjeç dhe motrën e tij, Francesca Maria 49-vjeçe, të dy rezidentë në Londër por me banim në Romë dhe të njohur në botën e finances shkruan BW. Ky grup menaxhonte një rrjet kompiuterash të infektuar nga një virus që quhej “Eyepyramid” që u kishte mundësuar të grumbullonin, prej vitesh, njoftime të rezervuara dhe të dhëna delikate të dhjetëra personaliteteve, kryesisht në botën e financës.

Mes këtyre personaliteteve gjendet ish-kryeministri Matteo Renzi, kreu i BQE-së Mario Draghi, ish-kryeministri Mario Monti, ish-guvernatori i “Banca d’Italia” Fabrizio Saccomanni, ish-komandanti i përgjithshëm i “Guardia di Finanza”, Saverio Capolupo.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kamikazi hedh veten në erë përpara parlamentit, 21 të vdekur, 45 të plagosur
Horror në Universitet, merren peng dhjetëra persona »
Article Logic
Execution time: 0.0095310211181641
array(1) { ["section"]=> string(121) "zbulohen-spiunet-moter-e-vella-kishin-pergjuar-mijera-zyrtare-italiane-mes-tyre-edhe-ish-kryeministrin-matteo-renzi-65136" }