Zbulohen statujat 3.300 vjeçare e Ramsesit të Madh (Foto)

Publikuar tek: bota, më 23:42 09-03-2017 Zbulohen statujat 3.300 vjeçare e Ramsesit të Madh (Foto)

Në pjesën lindore të kryeqytetit të Egjiptit, Kajro, janë zbuluar dy statuja të mbretërve të lashtë egjiptian ku njëra nga statujat supozohet se i përket Ramses II, raporton Anadolu Agency.

Ministri egjiptian i Monumenteve Historike Halid Anani, në një deklaratë me shkrim tha se arkeologët egjiptianë dhe gjermanë të cilët kryejnë gërmime në rajonin Ajn esh-Shems që ndodhet në ish-qytetin Evn në lindje të Kajros, pranë tempullit Ramses II kanë gjetur dy statuja mbretërore që i përkasin familjes 19 që kanë drejtuar Egjiptin e lashtë (1292-1190 p.e.s).

dfgdfgdfgdfghergyj.jpg

wer3et35yuioyuio.jpg

dfkjgtr6y45y878.jpg

dfkjgtr6y45y878_copy.jpg

ery45yrthydfthyuju.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Horror në Gjermani, një person me sëpatë nis të qëllojë njerëzit në Dusseldorf
Publikohet VIDEO-MOMENTI i tmerrit në stacionin e trenit në Gjermani, 36-vjeçari sulmoi me sëpatë udhëtarët »
Article Logic
Execution time: 0.012045860290527
array(1) { ["section"]=> string(61) "zbulohen-statujat-3-300-vjecare-e-ramsesit-te-madh-foto-71381" }