Zbulohet bomba shpërthyesë që kërcënon Londrën, mund të plasë në çdo moment (VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 17:11 12-06-2017 Zbulohet bomba shpërthyesë që kërcënon Londrën, mund të plasë në çdo moment (VIDEO)

Një anije e mbytur e mbushur plot me bombola të pashpërthyera të Luftës së Dytë Botërore është ulur në bregun e detit në bregun e Kentit  dhe mund të shpërthejë në çdo kohë.

NS Montgomery u mbyt gjatë udhëtimit në Francë në Luftën e Dytë Botërore në vitin 1944, në grykëderdhjen e Thames mes Kentit dhe Essexit, rreth 30 milje nga Londra.

Ajo mbante më shumë se 1,000 ton eksploziv, sipas gazetës Mirror.

Sidoqoftë, anija tërhoqi spirancën e saj dhe u bë e qëndrueshme në një rërë. Ndërsa disa nga bombat u hoqën në një operacion shpëtimi por ende ka 1,400 ton municion të gjallë në bordin.

Tani, mbi 70 vjet më vonë, historia e SS Montgomery mund të drejtohet në ekranin e madh në një dokumentar të transmetuar nga aktori Ian McShane.

Pesë vjet është shpenzuar për filmimin e aksidentit dhe dokumentari parashtron pyetjen: "A është kjo një bombë me kohë që kërcënon Londrën?

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm në një burg në Kongo, arratisen 935 të burgosur
Planetët “binjak” të Tokës, teleskopët e së ardhmes drejt “Trapist-1” »
Article Logic
Execution time: 0.012341022491455
array(1) { ["section"]=> string(86) "zbulohet-bomba-shperthyese-qe-kercenon-londren-mund-te-plase-ne-cdo-moment-video-82188" }