Zbulohet data: Ja kur mbërrin në Shqipëri ambasadorja e re amerikane

Publikuar tek: politike, më 18:11 17-01-2020 Zbulohet data: Ja kur mbërrin në Shqipëri ambasadorja e re amerikane Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim

Ambasadorja e re amerikane në Shqipëri, Yuri Kim mbërrin në Tiranë në fund të muajit janar.

Pasi mori konfirmimin nga Senati amerikan, diplomatja amerikane do të mbërrijë në Tiranë në 30 janar.

Kim, u emërua nga Presidenti Donald Trump në qershor të këtij viti. Ajo ka thënë se do të nxisë udhëheqësit e Shqipërisë për të zgjidhur ngërçin aktual politik në mënyrë që të forcohet perspektiva e hapjes së negociatave të anëtarësimit në BE.

Ajo ka thënë gjithashtu se do të inkurajojë Shqipërinë të zbatojë plotësisht reformat në drejtësi. Ajo është shprehur se sheh si përparësi edhe ndihmën teknike për Shqipërinë në hetimin, ndjekjen dhe ndëshkimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar ndërnacional.

Zonja Kim pritet gjithashtu të inkurajojë Shqipërinë për të arritur nivelin 2 përqind në shpenzimet e mbrojtjes deri në vitin 2024.

Yuri Kim është gruaja e parë koreano-amerikane që përfaqëson SHBA në postin e një ambasadori dhe personi i parë nga territori amerikan i Guamit që shërben në një post të tillë. Ajo ka lindur në Kore dhe është rritur në ishullin Guam, një territor i SHBA në Oqeanin Paqësor.

Ajo ka shërbyer në Departamentin e Shtetit si Drejtore e Zyrës së Çështjeve të Evropës Jugore, ka qenë drejtoreshë e Qendrës së Departamentit të Shtetit për Studimin e Diplomacisë, Shefe e Stafit për Zëvendëssekretarin e Shtetit dhe Drejtore e Zyrës për Sigurinë Evropiane dhe Çështjeve Politiko-Ushtarake.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071258544921875
array(1) { ["section"]=> string(74) "zbulohet-data-ja-kur-mberrin-ne-shqiperi-ambasadorja-e-re-amerikane-192381" }