Zbulohet draft-rezoluta e Parlamentit Europian për Shqipërinë: Keqardhje për rolin e Macron dhe disa liderave të tjerë (Dokumenti)

Publikuar tek: politike, më 15:41 22-10-2019 Zbulohet draft-rezoluta e Parlamentit Europian për Shqipërinë: Keqardhje për rolin e Macron dhe disa liderave të tjerë (Dokumenti) Parlamenti Europian

Zbulohet draf-trezoluta e Parlamentit Europian e përgatitur nga të majtët pas vendimit të Këshillit Europian për mos hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Draft-rezoluta e formuluar të martën dhe që pritet të ndryshojë të mërkurën pas konsultimeve me grupimet e tjera politike, kritikon rolin e presidentit francez Emmanuel Macron dhe disa liderave të tjerë për bllokimin e negociatave. Ndër të tjera në tekst i bëhet thirrje Këshillit të marrë përsipër përgjegjësitë e veta dhe të veprojë në përputhje me angazhimet e tij.

Parlamenti Europian nuk ka fuqi legjislative për vendimet për zgjerimin, por qëndrimet e tij janë të rendesishme, sidomos në momentin kur pritet të votohen kandidatët e rinj nga Franca, Hungaria dhe Rumania për kabinetin e presidentes së zgjedhur të Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Draftrezoluta e PE (Euronews Albania):

xfgdeghethj45hj4hj.jpg

dfgdfgherhehe4h.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.13631010055542
array(1) { ["section"]=> string(134) "zbulohet-draft-rezoluta-e-parlamentit-europian-per-shqiperine-keqardhje-per-rolin-e-macron-dhe-disa-liderave-te-tjere-dokumenti-183071" }